Rodzaje farb ogniochronnych dla konstrukcji stalowych
Choć konstrukcje stalowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, podczas pożaru są bardzo narażone na zawalenie. Dzieje się tak z powodu rozgrzania stalowych elementów, które szybko zwiększają temperaturę i stają się coraz bardziej plastyczne. W końcu dochodzi do odkształcenia i w efekcie zawalenia konstrukcji. Jednym ze sposobów zabezpieczenia konstrukcji przed wpływem gorąca jest użycie farby ogniochronnej.
Preparaty mają niezwykle przydatną właściwość: wysoka temperatura sprawia, że pęcznieją, zwiększając swoją objętość i chroniąc stal przed działaniem ognia. Pozwala to znaczne przedłużenie czasu, w którym konstrukcja zachowuje właściwości nośne.
Farby ogniochronne do stali dzielą się na dwa główne rodzaje: rozpuszczalnikowe oraz rozcieńczane wodą. Choć działają one w bardzo podobny sposób, różnią się nieco właściwościami. Warto więc poznać cechy obydwu.
Farby ogniochronne rozcieńczane wodą
Wodne farby ogniochronne cieszą się dużą popularnością z powodu stosunkowo niskiej ceny. Charakteryzują się również dużą wygodą w użyciu, ponieważ rozcieńcza się je zwyczajną wodą pitną. Są skuteczne i łatwe w nałożeniu. Mają jednak wadę, która w niektórych warunkach może okazać się bardzo znacząca: dość wolno wysychają. Do szybkiego odparowania substancji lotnych potrzebna jest dobra wentylacja i odpowiednia ilość wodnej przestrzeni, dlatego preparaty tego typu sprawdzają się najlepiej na świeżym powietrzu. Jeśli jednak dłuższy czas potrzebny na przygotowanie zabezpieczenia nie jest przeszkodą, wodne farby ogniochronne będą bardzo dobrym wyborem.
Farby ogniochronne na bazie rozpuszczalników
Rozpuszczalnikowe farby ogniochronne są najczęstszym wyborem doświadczonych ekip malarskich. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, w których zabezpieczenie należy wykonać w odpowiednio krótkim czasie. Substancje lotne odparowują w nich bardzo szybko. Ta zaleta w połączeniu z dużą skutecznością sprawiają, że te farby nadają się do zabezpieczania konstrukcji stalowych w zróżnicowanych warunkach. Są doskonałym wyborem dla większości klientów. Rozpuszczalnik, na którego bazie powstają, jest jednak potrzebny przy malowaniu natryskowym, więc trzeba wliczyć go w cenę.