Zasady wykonywania iniekcji ciśnieniowych
Konstrukcje żelbetowe muszą spełniać najwyższe wymogi dotyczące wytrzymałości i trwałości. Niestety z czasem mogą być narażone na różnorodne uszkodzenia. Po zdiagnozowaniu występujących usterek należy podjąć stosowne działania naprawcze, aby konstrukcja mogła dalej spełniać swoje funkcje. Istnieje kilka metod naprawy, jakie mogą być w tym przypadku wdrożone, a wśród nich wyróżniamy iniekcję ciśnieniową. To właśnie tej technice przyjrzymy się nieco bliżej w naszym wpisie.
Specyfika iniekcji ciśnieniowej
Metoda iniekcji ciśnieniowej polega na wywierceniu rzędów niedużych otworów, zamontowaniu w nich iniektorów (tzw. pakerów), a następnie wtłoczeniu przez nie pod ciśnieniem specjalnie dobrane substancje uszczelniające.
Wtłaczane substancje uszczelniające muszą wyróżniać się odpowiednimi właściwościami, a ich dobór zależy od rodzaju i zakresu prowadzonych działań naprawczych. Do iniekcji ciśnieniowej mogą być użyte np. różnego rodzaju żywice poliuretanowe, żele akrylowe, żywice epoksydowe, zaczyny cementowe lub krzemiany. Niekiedy zastosowanie znajduje kombinacja różnych preparatów uszczelniających.
W procesie iniekcji ciśnieniowej istotne znaczenie ma także właściwy dobór iniektorów. Mogą być użyte iniektory stalowe (głównie do iniekcji wysokociśnieniowej i iniekcji cementowej) lub iniektory plastikowe (do iniekcji niskociśnieniowej).
Najważniejsze zasady iniekcji ciśnieniowej
Aby naprawa konstrukcji żelbetowej przebiegła sprawnie i bezbłędnie, a iniekcja ciśnieniowa zapewniła oczekiwane rezultaty, trzeba postępować zgodnie z najważniejszymi zasadami.
- Wstępne rozpoznanie i ocena struktury konstrukcji. Przeprowadzenie ekspertyzy dotyczącej przyczyn wystąpienia uszkodzeń.
- Dobór odpowiednich preparatów iniekcyjnych.
- Zastosowanie optymalnego rozstawu otworów w jedno- i dwurzędowej iniekcji.
- Dostosowanie odpowiedniego kąta wiercenia otworów.
- Jednostajne wtłaczanie substancji uszczelniających.
- Dostosowanie optymalnego ciśnienia względem stanu konstrukcji.
- Dobór odpowiednich narzędzi i akcesoriów (m.in. iniektory).
Skuteczność iniekcji ciśnieniowej
Odpowiedni dobór materiałów iniekcyjnych i iniektorów pozwala na skuteczną naprawę wszelkich uszkodzeń i nieszczelności w konstrukcjach żelbetowych. Jest to metoda, która może być zastosowana nawet w przypadku grubych konstrukcji. Jednocześnie jest to technika, która pozwala na realizację napraw w możliwie jak najmniej inwazyjny sposób, dzięki czemu można uniknąć zaawansowanych prac budowlanych.
Prace z zakresu iniekcji ciśnieniowej należy powierzyć profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w zabezpieczeniach oraz naprawach różnych konstrukcji. Jeśli potrzebujesz fachowego wsparcia w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu z naszym przedsiębiorstwem JACK-SERVICE.